Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

Czech
Post Reply
Singularis
New member
Posts: 8
Joined: Fri Jun 17, 2022 07:36
GitHub: singularis-mzf

Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

by Singularis » Post

Český hvozd je plně lokalizovaný server pro dospělé s československou tematikou, který nabídne širokou škálu mírových činností ve hře, jako třeba bydlení cestování, zemědělství, jídlo a pití, obchodování, šití a nošení šatů, oslavy svátků, stavění, těžbu či průmyslovou výrobu. Na serveru už je přes 250 plně počeštěných módů a přibývají další.

Server je verze 5.6.1 a běží na Debianu 11. Nabízí útulnou krajinu vytvořenou generátorem „flat“.

Základní pravidla: https://ceskyhvozd.svita.cz/pravidla.html

Mapa: https://ceskyhvozd.svita.cz/mapa_akt.html#chstred

Fórum pro hráče/ky: https://ceskyhvozd.svita.cz/forum/

Informace o přijímacím pohovoru: https://ceskyhvozd.svita.cz/pohovor.html (místo pohovoru stačí vyplnit dotazník)

Nejdůležitější módy a balíky módů, které jsou na serveru: 3d_armor_flyswim, advtrains, ambience, areas, bridger, bushy_leaves (mód výrazně upraven), clothing (Clothing 2 + skinsdb), cottages, darkage, digtron, display_modpack, dreambuilder_hotbar, drinks (mód výrazně upraven), farming (Farming Redo, mód upraven), hiking (Hiking Redo), home_decor (Home Decor), jonez (mód výrazně upraven), letters (mód výrazně upraven), mail, mesecons, mobs_animal, moreblocks, moretrees, orienteering, pipeworks, replacer, rocks, ropes, rotate, round_trunks (jen pro některé stromy), smartshop, stamina (+ hudbars), streets, technic (částečně původní, částečně Technic Plus), towercrane, travelnet, unified_inventory, unifieddyes, visible_wielditem, wielded_light, wine, worldedit

Známé módy a balíky módů, které na serveru záměrně nejsou a nebudou (alespoň ne celé): 3d_armor, biome_lib, digilines, ethereal, mobs_monster, nether

Nejzajímavější vylepšení: 8 batohů namísto 4, maximální velikost dávky je 100 namísto 99, do mitrilové truhly se vejde 192 dávek, při četování zblízka se zprávy zobrazují i přímo nad postavou, plná podpora české i slovenské diakritiky v zobrazovaných názvech postav a v řezačkách písmen, cestovní budky umožňují zřizovat „soukromé sítě“ (když název sítě začíná „@“), počeštěné příkazy (např. „/doma“ a „/domů“ namísto /sethome a /home)

Jako herní měna při obchodování se používá koruna československá (Kčs)

Jak se připojit:
  1. Použijte klienta Minetest 5.5.0 nebo novějšího (doporučuji minimálně 5.6.0).
  2. Na kartě „Nastavení“ klikněte na „Všechna Nastavení“ a v sekci „Graphics and Audio“/„User Interfaces“ nastavte „Jazyk“ na hodnotu „cs“ nebo „sk“, popř. v minetest.conf nastavte „language = cs“ (resp. „sk“). Toto by nemělo být nutné, pokud máte Minetest i operační systém v češtině či slovenštině, ale je lepší to pro jistotu udělat. Po změně tohoto nastavení je nutno restartovat klienta.
  3. Připojte se na ceskyhvozd.svita.cz, port 30000.
upoutavka_1.png
upoutavka_1.png (475.53 KiB) Viewed 6378 times
upoutavka_2.png
upoutavka_2.png (528.09 KiB) Viewed 6378 times
upoutavka_3.png
upoutavka_3.png (396.26 KiB) Viewed 4190 times
Last edited by Singularis on Thu Dec 22, 2022 14:47, edited 2 times in total.

User avatar
Hume2
Member
Posts: 709
Joined: Tue Jun 19, 2018 08:24
GitHub: Hume2
In-game: Hume2
Location: Czech Republic

Re: Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

by Hume2 » Post

Ahoj, to sis musel/a dát s tím spoustu práce a asi ti ještě dost zbývá. Byl jsem na tvém serveru a podělím se s tebou o svoje dojmy.

Oceňuji nápad všechno počeštit. Líbí se mi, že i bloky písmen obsahují diakritiku. Dát na výběr mezi survival a creative módem jsem v Minetestu ještě neviděl, nicméně v mrkvokraftu bývalo něco podobného běžnou praxí až na to, že creative byl jenom pro sponzory. Takže to asi fungovat může, asi to i povede k vytváření více staveb, ale možná za cenu nižší kvality. Ale to se musí asi vyzkoušet. Také mi není jasné, jestli je dovoleno, aby kouzelník hledal diamanty a stavěl k nim cesty, zatímco dělník by si je těžil. Z toho, co jsem četl na stránkách, to vyloženě zakázané není, ale možná bys to chtěl/a ošetřit. Možná nebylo špatné omezit velikost světa, protože takhle se ti možná vejde celý na disk. Také mi přijde zvláštní způsob těžby, jak je svět rozdělený na sektory podle dovoleného způsobu těžení. To jsem jinde neviděl.
If you lack the reality, go on a trip or find a job.

John Dumpling
New member
Posts: 1
Joined: Mon Oct 17, 2022 14:58
GitHub: JohnDumpling

Re: Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

by John Dumpling » Post

Tento server vyzerá veľmi ambiciózne a páči sa mi to. Neviem sa dočkať na oficiálne otvorenie! Oceňujem aj prístup k doprave - žiadne autá, namiesto toho vlaky a bicykle. Mám jednu výhradu - všade rovné cesty pôsobia dosť nudne a repetitívne, ak je to možné, pridal by som niekde aj nejaké menšie zatáčky, križovatky, atď. Viem že je to náročnejšie na implementáciu (ťažko sa to automatizuje), ale trochu by to pomohlo rozbiť monotónnosť. A keďže je môj príspevok dosť dopravne orientovaný, chcel by som navrhnúť pridanie módu Streets by webdesigner97 - často ho používam na street design s cyklochodníkmi, sú tam nejaké jednoduché značky, symboly a čiary, lampy, semafory (ak by sa používali na križovatkách s električkami) a hlavne červený asfalt :). Podľa mňa celkom užitočné - ale nechcem vás do toho nútiť.

Singularis
New member
Posts: 8
Joined: Fri Jun 17, 2022 07:36
GitHub: singularis-mzf

Re: Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

by Singularis » Post

Hume2 wrote:
Thu Oct 13, 2022 19:21
Ahoj, to sis musel/a dát s tím spoustu práce a asi ti ještě dost zbývá. Byl jsem na tvém serveru a podělím se s tebou o svoje dojmy.

Oceňuji nápad všechno počeštit. Líbí se mi, že i bloky písmen obsahují diakritiku. Dát na výběr mezi survival a creative módem jsem v Minetestu ještě neviděl, nicméně v mrkvokraftu bývalo něco podobného běžnou praxí až na to, že creative byl jenom pro sponzory. Takže to asi fungovat může, asi to i povede k vytváření více staveb, ale možná za cenu nižší kvality. Ale to se musí asi vyzkoušet. Také mi není jasné, jestli je dovoleno, aby kouzelník hledal diamanty a stavěl k nim cesty, zatímco dělník by si je těžil. Z toho, co jsem četl na stránkách, to vyloženě zakázané není, ale možná bys to chtěl/a ošetřit. Možná nebylo špatné omezit velikost světa, protože takhle se ti možná vejde celý na disk. Také mi přijde zvláštní způsob těžby, jak je svět rozdělený na sektory podle dovoleného způsobu těžení. To jsem jinde neviděl.
K možnosti dát výběr mezi survival a creative režimem mě inspiroval malý soukromý server, na kterém jsem hrál/a předtím. Tam se dalo také hrát za obojí. Uvědomuji si, že na veřejném serveru, kde nebude hrát jen skupina přátel, to bude asi trochu obtížnější, ale chtěl/a bych, aby každý mohl hrát stylem, jaký mu vyhovuje. Nechci to rozdělení dělat nijak striktní, takže když bude kouzelník hledat diamanty a stavět k nim cesty, není to problém. Jediné, co by podle mě problém byl, je lhát a tvrdit o vykouzlených věcech, že jsou poctivě vytěžené. Jinak bude přesná hranice záležet na hráčích a na tom, co by někomu z nich zkazilo hru a co ne.

Velikost světa omezená je (cca 8×8×8 km), na západ od České lze narazit na hranici světa.

Děkuji za dojmy. Máš pravdu, že dost práce ještě zbývá, ale věřím, že termín otevření v prosinci stihnu.
Last edited by Singularis on Thu Oct 20, 2022 14:58, edited 1 time in total.

Singularis
New member
Posts: 8
Joined: Fri Jun 17, 2022 07:36
GitHub: singularis-mzf

Re: Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

by Singularis » Post

John Dumpling wrote:
Mon Oct 17, 2022 20:00
Tento server vyzerá veľmi ambiciózne a páči sa mi to. Neviem sa dočkať na oficiálne otvorenie! Oceňujem aj prístup k doprave - žiadne autá, namiesto toho vlaky a bicykle. Mám jednu výhradu - všade rovné cesty pôsobia dosť nudne a repetitívne, ak je to možné, pridal by som niekde aj nejaké menšie zatáčky, križovatky, atď. Viem že je to náročnejšie na implementáciu (ťažko sa to automatizuje), ale trochu by to pomohlo rozbiť monotónnosť. A keďže je môj príspevok dosť dopravne orientovaný, chcel by som navrhnúť pridanie módu Streets by webdesigner97 - často ho používam na street design s cyklochodníkmi, sú tam nejaké jednoduché značky, symboly a čiary, lampy, semafory (ak by sa používali na križovatkách s električkami) a hlavne červený asfalt :). Podľa mňa celkom užitočné - ale nechcem vás do toho nútiť.
S tou monotónností máš pravdu, tentýž problém se už objevil v úrovní Základny hlubinné těžby. Mně osobně repretitivnost docela vyhovuje, ale uvědomuji si, že spoustě lidí ne, takže se budu snažit s tím něco udělat. Už mám nějakou inspiraci z jiného serveru, kde také hraji, takže mě napadají nějaké možnosti. Ale zatím pro mě má trochu větší prioritu vymyslet způsob, jak udělat rozumné potoky a řeky.

Děkuji za tip na mód Streets. Původně jsem měl/a v plánu Roads od cheapie. Obojí vypadá na spoustu práce s adaptací, protože kromě překladu bude potřeba vyřešit překryvy a interakce s dalšími módy. Streets vypadá trochu jednodušeji a hlavně ty ploty se mi tam strašně líbí :-), možná nakonec udělám mix z každého něco.

User avatar
Sharpik
Member
Posts: 28
Joined: Tue Feb 04, 2020 21:27
GitHub: Sharpik
Location: Prague, Czech Republic

Re: Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

by Sharpik » Post

Singularis wrote:
Sat Oct 01, 2022 10:04
...
Klobouk dolu kolik toho pro svůj server děláš :)
Jen je škoda, že některé ty změny a úpravy nejsou dostupné i ostatním serverům (nějaký veřejný GIT).
Navíc ti nezávidím (při tom počtu úprav co máš udělané) jak budeš některé módy aktualizovat.

Btw. proč se ti nezdá mód Erthereal? :)

Mj. alespoň dle mích průzkumů je česká základna zatím fakt dost omezená a musím říct že tvůj projekt je docela ambiciózní pro těch pár šťastlivců, které na tvůj server narazí. Tak snad to i pomůže na rozšíření české populace Minetestu :) Já zatím většinu lidí dokázal nalákat na Minetest až když jsem jim ukázal Mineclone 2 a to, že to můžou svým dětem dát do starého mobilu zadarmo a děti mají pocit, že hrají Minecraft a mohou hrát jako rodinka spolu :D

Budu tvůj server s nadšením sledovat a dost možná se na něm i inspirovat :)

Hodně zdaru ;)

Singularis
New member
Posts: 8
Joined: Fri Jun 17, 2022 07:36
GitHub: singularis-mzf

Re: Český hvozd - plně lokalizovaný dělnicko-kouzelnický server

by Singularis » Post

Sharpik wrote:
Fri Nov 11, 2022 13:16
Klobouk dolu kolik toho pro svůj server děláš :)
Jen je škoda, že některé ty změny a úpravy nejsou dostupné i ostatním serverům (nějaký veřejný GIT).
Navíc ti nezávidím (při tom počtu úprav co máš udělané) jak budeš některé módy aktualizovat.

Btw. proč se ti nezdá mód Erthereal? :)

Mj. alespoň dle mích průzkumů je česká základna zatím fakt dost omezená a musím říct že tvůj projekt je docela ambiciózní pro těch pár šťastlivců, které na tvůj server narazí. Tak snad to i pomůže na rozšíření české populace Minetestu :) Já zatím většinu lidí dokázal nalákat na Minetest až když jsem jim ukázal Mineclone 2 a to, že to můžou svým dětem dát do starého mobilu zadarmo a děti mají pocit, že hrají Minecraft a mohou hrát jako rodinka spolu :D

Budu tvůj server s nadšením sledovat a dost možná se na něm i inspirovat :)

Hodně zdaru ;)
Všechny úpravy dostupné ostatním serverům jsou, mám repozitář https://github.com/singularis-mzf/cesky-hvozd, kde jsou všechny módy otevřeně přístupné a kde se snažím pečlivě zdokumentovat i licence a zdroje, z nichž čerpám. Možná bych se s ním víc měl/a chlubit na webových stránkách, protože opravdu chci, aby z mé práce měly i ostatní servery prospěch (i všechny zcela nové módy poskytuji pod svobodnými licencemi). Na druhou stranu, u jiných serverů je také někdy docela těžké jejich repozitáře najít, takže v tom Český hvozd není velká výjimka...

Aktualizace už jsem některé zažil/a, zatím největší byla asi aktualizace módu Wine a celkem to šlo. Hodně záleží na tom, kolik procent kódu jsem změnil/a a kolik se ho při aktualizaci má změnit a je potřeba udržet po aktualizaci v kódu svoje úpravy. U dvou módů (smartshop a stamina) jsem přecházel/a z jedné odnože na jinou, aktualizací prošla Minetest Game, Farming Redo, Wine, Clothing 2 a Wielded Light. U Bushy Leaves, New Campfire a Doxy Mini Tram jsem svoje úpravy nabídl/a do původních módů (https://git.minetest.land/erlehmann/bus ... es/pulls/4, https://github.com/mt-mods/new_campfire/pull/1, https://invent.kde.org/davidhurka/doxy_ ... 938bb25d64) a u jiných módů jsem zase nahlásil/a chyby.

Těší mě dosavadní pozitivní reakce na server a doufám, že si to ještě nějak nepokazím.

Ethereal se mi nezdá hlavně proto, že většina toho, co nabízí, je buď fantastická (např. obří houby či crystalová tráva) nebo z českého pohledu značně exotická (např. bambusový háj). Já bych chtěl/a mít krajinu spíš blízkou tomu, co se v českých zemích a na Slovensku běžně vyskytuje. Když procházíš českou krajinu, biomy na které narazíš, jsou vesnice, města, pole a louky, rybníky, listnaté lesy, smíšené lesy, jehličnaté lesy, průmyslové zóny a to je prakticky všechno. (Možná někde v horách ještě skalnaté útesy, ale těch je relativně málo.) Ethereal by velkou část krajiny transformoval do podoby, po které netoužím, a motivoval hráčstvo ke stavbě sice možná hezkých, ale fantastických a málo užitečných staveb. Na druhou stranu, pár věcí v Etherealu, které do mé představy zapadaly, už jsem z něj transplantoval/a, konkrétně jahody, rybaření a texturu „Light Stonu“.

Budu velmi rád/a, pokud ti můj server bude inspirací a zdrojem zkušeností.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests